Přidej se k nám:
Napiš nám: team@otot.cz

Vítej v Tamrielu

Svět The Elder Scrolls Online je obrovský a pro nového hráče může být dokonce matoucí. S nadšením si vytvoříš svého hrdinu, proběhneš tutorialem a plný očekávání se objevíš uprostřed Tamrielu a….. no a co teď? Nepropadej panice! Dnes se společně podíváme na základy toho, jak to v Tamrielu chodí.

A mimochodem, pokud se cítíš ztracený už při tvorbě postavy nezapomeň se jako první podívat na náš guide, který tě tvorbou postavy provede.

Tak do zbraně a jdeme na to!

1. Základní atributy (Attributes)

Ve hře The Elder Scrolls Online má tvá postava tři hlavní atributy – Health (Zdraví), Magicka (Magická energie) a Stamina (Fyzická výdrž). Každý z nich je ve hře reprezentován barevným ukazatelem, který se zobrazí ve spodní části obrazovky vždy, když hodnota alespoň jednoho z atributů klesne pod 100%.

Image link

Magicka

  • Magická energie využívaná k sesílání kouzel
  • Reprezentována modrým ukazatelem v levé spodní části
  • Vyšší Max Magicka zvyšuje udělované poškození magicka abilitami a účinnost léčebných kouzel

Health

  • Množství poškození, které může postava získat než zemře
  • Reprezentována červeným ukazatelem ve středu spodní části

Stamina

  • Fyzická energie využívaná na sprintování, dodging (uskakování), blokování, plížení a stamina ability
  • Reprezentována zeleným ukazatelem v pravé spodní části
  • Vyšší Max Stamina zvyšuje udělované poškození stamina abilitami a light a heavy útoky tvých zbraní

Všechny tři atributy se rychleji obnovují mimo souboj než v souboji.

Pokaždé když tvá postava zvýší svůj level (až do levelu 50) získáš minimálně jeden Attribute Point, který si můžeš přiřadit do jednoho z těchto tří atributů. Přiřadit Attribute Point nemusíš ihned po jeho obdržení. Je možné ho přiřadit i později na obrazovce „Character“ , kterou zobrazíš stisknutím klávesy „C“ na PC/MAC.

Image link

Pokud v průběhu hry nebudeš spokojený s přerozdělením svých Attribute Points, je ve hře možnost, jak si tyto body opět přerozdělit. Můžeš použít Attribute Respecification Scroll, který zakoupíš v Crown Store. A nebo můžeš navštívit Rededication Shrine:

  • Eldenroot v Grahtwood – Shrine of Auriel
  • Wayrest v Stormhaven – Shrine of Akatosh
  • Mournhold v Deshaan – Shrine of Kyne

a zde si body přerozdělíš za menší obnos goldů. 

Attribute Points ale nejsou jediný způsob, jak zvýšit své základní atributy. Některé druhy zbroje, zbraní a šperků zvýší tvé maximální nebo regenerační body, pokud je máš na sobě. Jídlo a některé lektvary zvýší tvé maximální body, zatímco nápoje zvýší tvou regeneraci po určitou dobu. V jednu chvíli může být aktivní pouze jeden efekt jídla, nápoje nebo lektvaru.

Image link

V neposlední řadě tu máme ještě jeden atribut, který je tak trochu skrytý, jedná se o Ultimate.

Ultimate

  • Energie potřebná k použití Ultimátních abilit
  • Reprezentována zeleným ukazatelem okolo tvé Ultimatní ability v ability baru
  • Jakmile máš dostatek energie k seslání Ultimátní ability, ikona svítí
  • Během boje se postupně nabíjí a (s jednou výjimkou) se úplně vyprázdní při použití Ultimátní ability

2. Ability a skill points

Ve hře The Elder Scrolls Online tvá postava postupuje používáním různých abilit, které jsou jí uděleny skrze různé skill line. Přehled všech svých odemčených skill lines uvidíš na obrazovce „Skill Lines“ , kterou zobrazíš stisknutím klávesy „K“ na PC/MAC. Existují tři typy abilit:

Image link

Ultimátní ability

Podobné Aktivním abilitám, ale místo využití Staminy nebo Magicky, využívají Ultimate. Žádná skill line nemá více než jednu Ultimátní abilitu a některé nemají žádnou.

Aktivní ability

Tyto ability budeš ve hře používat asi nejvíce. Musí se aktivovat a stojí buď Magicku nebo Staminu. Ve spodní části obrazovky nalezneš svůj ability bar, do kterého si může umístit až 5 těchto abilit. Po dosažení levelu 15 tvé postavy, získáš Weapon Swapping, což přináší nejen možnost druhé zbraně ale i druhého ability baru.

Pasivní ability

Pasivní ability poskytují neustálé bonusy bez potřeby aktivování. Některé z nich mohou vyžadovat určité vybavení nebo umístění ability do ability baru, ale jakmile jsou odemčeny pomocí dovednostního bodu (skill point), zůstávají trvale aktivní. Tato vylepšení jsou klíčová pro zvýšení celkové síly tvé postavy a neměla by být podceňována.

Skill Points

K odemykání, levelování a morphování abilit potřebuješ takzvané Skill Pointy. Skill Pointy získáš dokončováním úkolů v hlavní dějové lince, alianční příběhové lince a dungeonech a sbíráním Skyshardů (za každé 3 Skyshardy získáš 1 Skill Point).

Stejně jako u Attribute Points můžeš body později přerozdělit pomocí Shrine:

  • Eldenroot v Grahtwood –  Shrine of Stendarr
  • Wayrest v Stormhaven –  Shrine of Stendarr
  • Mournhold v Deshaan – Shrine of Stuhn

za menší obnos goldů.

To bychom měli vše, co se týká tvé postavy. Ale co dělat jakmile poprvé vstoupíš do světa Tamrielu?

3. Svět Tamrielu

Ve hře The Elder Scrolls Online, na rozdíl od jejich single player předchůdců, je mapa rozdělena do několika různých hratelných oblastí – zón, které tvoří rozsáhlý otevřený svět Tamrielu. Každá zóna má svůj vlastní charakter, příběh a kulturu, což dává hráčům mnoho možností pro průzkum a dobrodružství.

Image link
Image link

Jednotlivé zóny základní hry (ne DLC) náleží jedné za tří aliancí – Aldmeri Dominion, Daggerfall Covenant nebo Ebonheart Pact. Výjimkou je PvP zóna Cyrodiil, o kterou tyto tři aliance válčí.

Jakmile poprvé vstoupíš do Tamrielu doporučujeme začít právě v tzv. startovací zóně tvé aliance, což je:

  • Khenarthi’s Roost – pro Aldmeri Dominion
  • Stros M’Kai – pro Daggerfall Covenant
  • Bleakrock Isle – pro Ebonheart Pact

Tyto zóny jsou totiž menší, přehlednější a nezahltí tě množstvím questů a míst k objevování hned na začátku. Více informací o tom, jak chronologicky postupovat hrou, najdeš v našem Quest Guide

Pojďme se společně podívat na to, jak vypadá taková zóna a co všechno v ní nalezneš.

Mapa zóny a dokončení mapy ( Map completion )

Mapu ve hře si zobrazíš stiskem klávesy „M“ na PC/MAC. Přibližovat a oddalovat mapu můžeš defaultně kolečkem a pravým tlačítkem myši. Níže vidíš příklad mapy jedné ze zón základní hry – The Rift.

Image link

Jakmile začneš brázdit cesty Tamrielu bude se tvoje mapa postupně plnit ikonami míst, které objevíš. Ty, které se počítají do dokončení mapy ( Map completion – tabulka v levé části obrazovky ), jsou následující:

Wayshrine
Shrine umožňující okamžité cestování na jinou objevenou nebo odemčenou Wayshrine. Na objevenou Wayshrine můžeš také odcestovat odkudkoliv z mapy za menší obnos goldů.

World Boss
Náročnější nepřítel určený spíše pro skupinu hráčů.

Delve
Delves jsou dungeony, které hráč může projít i sólo. Nalezneš v nich 1 skyshard a bosse.

Striking Locales ( Zajímavá místa )
Zajímavá místa, která můžeš v zóně objevit. Objevením všech těchto míst navíc získáš achievement Pathfinder pro každou zónu.

Set Station
Místa, kde můžeš vyrábět předměty se speciálními setovými bonusy.

Mundus Stone
Speciální kámen, který ti poskytne určitý buff (posílení) podle druhu kamene. Jeho účinky potrvají dokud nebudou nahrazeny účinky jiného kamene.

Public Dungeon
Otevřený dungeon určený pro skupinu hráčů.  

World Events
World eventy jako Dark Anchors se aktivují různě po mapě a jsou nejlépe zvládnutelné skupinou hráčů.

Skyshard
Skyshardy jsou paprsky světla umístěné různě po mapě. Za nalezení 3 shyshardů získáš 1 skill point, který slouží k odemčení nebo morphování abilit. 

Hlavní zónový quest
Quest hlavní zónové příběhové linky.

K úplnému dokončení celé zónové mapy budeš potřebovat objevit ještě následující:

Shalidor´s Library Books (Lorebooks)
Knihy rozeseté po celé mapě. Jsou lehce rozpoznatelné tím, že fialově svítí. Jejich objevování ti zároveň pomáhá zvýšit rank a level ve skill line Mages Guild.

Points of Interest
Nezávislé příběhy prozkoumávající lore, postavy a místa dané zóny.

Dále můžeš narazit na následující místa, která se už do dokončení celé mapy nepočítají:

Group Dungeon
PvE dungeony určené pro skupinu hráčů (max 4). Každý dungeon obsahuje normal a veteran obtížnost. 

Trial
Trialy jsou formou endgame obsahu. Jsou navrženy pro skupiny o 12 hráčích a každý z nich má s ním spojený leaderboard. Každý trial obsahuje normal a veteran obtížnost. 

A je to! Teď už se v Tamrielu rozhodně neztratíš!

Pokud se po Tamrielu nechceš toulat sám a hodila by se ti společnost, můžeš se připojit do naší ESO Guildy – Our Tales of Tamriel! Stačí se připojit na guildovní Discord, kde najdeš další informace. Nebo se k nám připoj LIVE na náš ESO stream na Twitch.

Těšíme se na tebe v drsném a krásném světě Tamrielu. Good luck!

Image